2016.06.23 - Oficjalne otwarcie Przystani
2016.06.24 – Wycieczka do Rudy Sułowskiej

Pobudzająca zmysły przystań ...

Strażnicy Zielonego Królestwa mają własną przystań dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z fundacji BGK im. J.K Steczkowskiego przez Rawicką Bibliotekę Publiczną.

Projekt ten skierowany był do dzieci i ich rodziców z Oddziału Przedszkolnego w Dębnie Polskim. Swoimi działaniami przez ostatnie pół roku bibliotekarki RBP oraz osoby zaangażowane w projekt kształtowały postawę proekologiczną na tamtym terenie. W tym czasie organizowane były prelekcje, zajęcia terenowe, spektakle teatralne, warsztaty kreatywnego recyklingu, warsztaty zielarskie czy wycieczki.
Celem naszego projektu było dążenie do ciekawych i twórczych pomysłów, które kształtować będą wśród dzieci i ich rodziców postawę proekologiczną,angażując ich do działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Wspólne aktywność posłużyła do kształtowania nawyków kultury ekologicznej i integracji mieszkańców.
Przystań ta budowana była wspólnie z rodzicami, mieszkańcami wioski i okolic, angażując przy tym Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie Polskim i Radę Sołecką. Składa się na nią tablica informacyjna „Zasady zachowania się w lesie”, mini skocznia , „Ścieżka zmysłów” zrobiona z szyszek, piasku, kamieni, mchu, kory i drewnianych rączek małych Strażników. Zarówno dzieci jaki i dorośli, włożyli wiele serca w jej przygotowanie. Dróżka jest tak zaprojektowana by w intensywny sposób oddziaływać na zmysły pozawzrokowe. Wystarczy tylko zdjąć buty, by móc odczuwać przyrodę...!
W przystani posadziliśmy wspólnie drzewa i rośliny ozdobne: modrzew, śliwę wiśniową, migdałowiec, kalinę, katalpę, jarzębinę, wierzbę, lawendę i hortensję. Z pewnością ten zielony zakątek znajdujący się w lesie tuż przy przedszkolu inspirować będzie do następnych działań.
Kolejnego dnia, na zakończenie realizowanego projektu wspólnie wybraliśmy się na wycieczkę do Rudy Sułowskiej. Mieści się tam centrum edukacyjno-turystyczne z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych, odwołujących się do tradycji rybackich i walorów przyrodniczych tamtejszego regionu.

- zdjęcia

2016-05-20 „Nektarowa kawiarenka”

Wizyta w Nektarowej kawiarence" Pana Konstantego Janiaka z Szymanowa to kolejna inicjatywa Rawickiej Biblioteki Publicznej zrealizowana dzięki pozyskanym funduszom z konkursu grantowego "Na dobry początek !" Fundacji BGK im. J.K.Steczkowskiego. Wykorzystując naturalne środowisko i korzystając z ogromnej wiedzy lokalnego pszczelarza wprowadzamy naszych "Strażników" w świat pszczół. Do pasieki Pana Janiaka wybraliśmy się autobusem . Każde dziecko zabrało ze sobą własnoręcznie zrobioną opaskę z motywem pszczoły, sprawiając właścicielom pasieki ogromną radość. Pan Konstanty oprowadził nas po królestwie pszczół, opowiadając nam o ich pracy, o swojej pasji związanej z pracą pszczelarza i o procesie powstawania miodu. Niesamowitym przeżyciem była możliwość podglądania pszczółek w ulu. Proces powstawania miodu został nam zaprezentowany krok po kroku: od odsklepienia ramek, po poukładanie ich w wirówce i w końcowej fazie odwirowania. Dzieci bacznie przyglądały się pszczelarzowi. Gdy ramki zostały odwirowane poleciał przepyszny miodek. Rodzina Pana Kostka przygotowała dla nas prawdziwą miodową ucztę. Strażnicy Zielonego Królestwa w podzięce za poświęcony czas i przekazaną wiedzę wyrecytowali wiersz, podarowali również pszczelarzowi laurki oraz piękny mini ul.
Odwiedziny te umożliwiły dzieciom z Przedszkola w Dębnie Polskim zapoznanie się z pracą pszczelarza, uświadomiły im również dlaczego te małe, pracowite owady są takie ważne.
Smakowita to była przygoda... !

- zdjęcia

2016-05-16 Wycieczka do lasu "Chcemy oddychać czystym powietrzem" 

16 maja dzieci z przedszkola w Dębie Polskim wraz z zaprzyjaźnionymi dziećmi z przedszkola w Szymanowie wybrały się na wycieczkę do lasu.
Celem wycieczki było obserwowanie przyrody, poznanie zwierząt zamieszkujących nasze lasy oraz wyjaśnienie dzieciom dlaczego tak ważne jest sadzenie drzew oraz dbanie o przyrodę.
Nie zrażając się pogodą dzieciaki z przedszkola wsiadły do autobusu by odwiedzić Pana Mariusza Włodarczyka i jego leśniczówkę w Krasnolipkach. Leśniczy serdecznie przywital dzieci, przypomniał im o zasadach zachowania sie w lesie. Zabrał je na wycieczkę po lesie omawiając przy tym ciekawe rośliny, zwierzęta i warunki w jakich powinny żyć. Mali Strażnicy mieli okazję przyjrzeć się pawiom, gołębiom, kurom ozdobnym, przepiórkom, bażantom, a nawet dzikom. Ogromną atrakcją było przygotowane przez leśniczego ognisko, na którym nie zabrakło pysznych kiełbasek. Dzieci podziękowały leśniczemu za gościnę pięknym dyplomem, uśmiechniętymi minkami i wesołym okrzykiem. Na pożegnanie Strażników Zielonego Królestwa paw rozłożył swe piękne pióra. Dotlenieni i z świetnym humorem wróciliśmy do przedszkola.
Wycieczka ta odbyła sie dzięki fundacji BGK, z której Rawicka Biblioteka Publiczna pozyskała finanse.

- zdjęcia

2016-05-05 "Co bzyczy i lata po łąkach i kwiatach ... czyli z życia pszczół"

"Co bzyczy i lata po łąkach i kwiatach ... czyli z życia pszczół" to kolejne warsztaty przeprowadzone w przedszkolu w Dębnie Polskim przez Panie bibliotekarki z Rawicza w ramach projektu "Strażnicy Zielonego Królestwa ". Zajęcia te były wprowadzeniem do zbliżającej się wycieczki. Odwiedzimy "Nektarową Kawiarenkę" i tym samym zapoznamy się z pracą pszczółek i pszczelarza...
Podczas warsztatów dzieci poznały rodzaje pszczół, ich budowę oraz sposoby ich rozmnażania. Poznały również taniec tych niezwykle ważnych owadów i same go prezentowały. Rozmawialiśmy również na temat wyglądu i budowy ula. Dzieci wymieniały rodzaje miodu i potrawy, które można z niego przygotować. Wysłuchały również pszczelej opowieści i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na zagadki związane z owadami i otaczającą nas przyrodą. Istotną kwestią poruszoną na zajęciach była rózniez pomoc w przypadku użądleń. Z taką wiedzą dzieci z przedszkola w Dębnie Polskim śmiało mogą wyruszyć do pasieki.
Podczas zajęć dzieci wykonywały własną - pszczelą grę memo, robiły równiez opaski na głowę z pszczołą i kwiaty dla Pana pszczelarza w ramach podziękowań za miłe przyjęcie, które nastąpi już za chwilę bo 20 maja 2016.

- zdjęcia

2016-04-01 „Klimacik i Decybelek”

Żyć ekologicznie to nie tylko segregować śmieci. ..O tym dowiedziały się dzieci z Przedszkola w Dębnie Polskim wskutek występu aktorów z Teatru Urwis. Przedstawienie, które obejrzały dzięki wsparciu fundacji BGK i RBP miało charakter ekologiczny i związane było z wszelkimi zagrożeniami środowiska. Aktorzy z dużą dawką humoru próbowali uwrażliwić „Małych Strażników Przyrody” na takie aspekty ekologii jak: hałas, zmiany klimatyczne, odpowiednie odżywianie. „Klimacik i Decybelek” wspólnie troszczyli się o to by codziennego hałasu było mniej i by kwiatki kwitły, a śnieg padał w odpowiedniej dla siebie porze. Dużą frajdą była jazda na hulajnodze, przytulenie sarenki czy posadzenie kwiatków. Mądre maluchy wykazały się dużą wiedzą na temat ekologii, odpowiadając na zadawane im pytania. Było to ciekawe i pouczające przedstawienie, które zostanie w pamięci naszych milusińskich na długo.

-zdjęcia

2016-03-16 „Od nasionka do roślinki”

16 marca 2016 przed dziećmi z Oddziału Przedszkolnego w Dębnie Polskim zostało postawione kolejne zadanie. Maluchy miały zapoznać się z etapami i czynnikami wpływającymi na rozwój roślin. Wiedzę na ten temat Małym Strażnikom przekazywała Rima Sadurska , która jest zielarką, naturoterapeutką bioenergoterapeutką i mamą.
„Od nasionka do roślinki” to temat z jakim zmierzyły się dzieci. Strażnicy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej pory roku, opowiadały o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie wiosną , zastanawiały się również jak mogą obudzić nasionka by powstały z nich roślinki. Następnie wysłuchały wiersza „Świat w ogrodzie „ M. Nawrockiej, który był tylko wprowadzeniem do kolejnej części zajęć. Zadaniem dzieci było ułożenie układanki, dotyczącej wzrostu roślin, którą wcześniej omówiła Rima Sadurska. Nasza zielarka opowiedziała dzieciom o rodzajach ziół i o ich zastosowaniu. Mali przyjaciele przyrody wybrali sobie ziółka, dowiedzieli się jaką lubią ziemię by móc je później zasiać. Wraz z zielarką Rimą przygotowali swoje doniczki, wypełnili ziemią i przed siewem pomyśleli sobie o czterech życzeniach - zioła mają moc ... Stworzenie „Ziołowego zakątka” ma wyrobić u dzieci nawyk opiekowania się przyrodą, pobudzić ich świadomość ekologiczną, kształtując przy tym właściwy stosunek do świata natury. „Ziołowy zakątek” , który powstał w Oddziale Przedszkolnym w Dębnie właśnie stał się bazą do obserwacji zmian jakie zachodzą w przyrodzie.
Po uporządkowaniu swojego miejsca pracy Rima Sadurska zaprosiła dzieci do zabawy „Od nasionka do drzewa z owocami”, w której dzieci animują ruch do wyobrażanych stadiów rozwoju drzewa, o którym jest mowa. Następnie skulone maluchy udają malutkie nasionka śpiące w ziemi, które dzięki deszczom i słonku pomalutku się budzą i ukazują swoje listki.
Na zakończenie warsztatów wszyscy dziękowali sobie nawzajem, nie zapominając o dobrych myślach dla wszystkich ogrodników, rolników i pszczelarzy …
Tuż po warsztatach z dziećmi, zielarka Rima Sadurska spotkała się z zainteresowanymi uprawą i wykorzystaniem ziół mamami. Mówiła o „Ziołach w kuchni”, które warto uprawiać czy też mieć w podręcznej apteczce.
Rawicka Biblioteka Publiczna, Filią w Dębnie Polskim mogła zorganizować kolejne warsztaty i wykład dzięki pomocy Fundacji BGK z Programu „Na dobry początek”.

-zdjęcia

2016-03-07 Od dziś przyrodzie my pomagamy... !

7 marca 2016 roku dzięki wsparciu fundacji BGK i RBP dzieci z oddziału przedszkolnego w Dębnie Polskim uczestniczyły w kolejnym spektaklu o charakterze ekologicznym. Tym razem gościli u nich aktorzy z Teatru Urwis z Krakowa. Głównym bohaterem przedstawienia był niezwykle sympatyczny miś Bartek. Miś wraz ze swoim pomocnikiem Motylkiem uczyli dzieci ekologicznego podejścia do świata, który nas otacza. Spektakl przedstawił dzieciom zasady dbania o środowisko. Dzieci segregowały śmieci, uczyły się oszczędzania wody, papieru czy prądu. Przedszkolaki podczas interaktywnej bajki utrwalały również wcześniej zdobyte wiadomości.. Przypomniały wszystkim co to jest recykling i w jaki sposób możemy nadać przedmiotom przeznaczonym do wyrzucenia kolejne życie. Pomysłów nie brakowało! Dzieci miały okazję nauczyć się kilku krótkich wierszyków związanych z ekologią. Wielką radość sprawiło maluchom uczestniczenie w przedstawieniu, w którym sami mogli wystąpić. Strażnicy Zielonego Królestwa w ramach podziękowania za niezwykle pouczający występ wyrecytowali wiersz „Mali Strażnicy Przyrody”. Na zakończenie spotkania Mali Strażnicy otrzymali zakładki do książek.

-zdjęcia

2016-02-18 Warsztaty kreatywnego recyklingu "Po konserwowe karmniki” i wycieczka do lasu

18.02.2016 Tego dnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Dębnie Polskim, po raz drugi uczestniczyły w warsztatach kreatywnego recyklingu. Oczywiście by utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę dzieci otrzymały karty pracy sprawdzające ich wiadomości na temat segregacji odpadów. Dzięki RBP i zdobytemu przez nią dofinansowaniu z Fundacji BGK maluchy robiły karmniki z surowców wtórnych. Dzieci miały zajrzeć w domu/przedszkolu do pojemnika z przygotowanymi do wyrzucenia surowcami wtórnymi i zastanowić się, które z nich można wykorzystać do zrobienia karmnika. Padło na puszki po konserwach. Puszki owinięte zostały sznurkiem, kijek posłużył za gałązkę, a kolorowa kokardka miała zachęcić ptaszki do podjadania ziarenek... Dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały nad swoimi karmnikami. W nagrodę otrzymały kwiaty, korony i szable zrobione z balonów. Strażnicy Zielonego Królestwa z pięknie ozdobionymi karmnikami wybrali się do lasu by zawiesić je na gałęziach...Efekty ich pracy zobaczyć można na zdjęciach :)

-zdjęcia

2016-02-11 „Pszczółka Kaja i przyjaciele”

11 lutego dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Dębnie Polskim na zaproszenie Rawickiej Biblioteki Publicznej miały okazję zobaczyć przedstawienie teatralne „Pszczółka Kaja i przyjaciele”. Aktorzy z krakowskiego teatru „Duet” w bardzo przystępny sposób przekazali dzieciom dużo wiedzy przyrodniczej. Dzięki przygodom sympatycznej pszczółki i jej przyjaciela trutnia dzieci poznały różne owady i zwierzęta zamieszkujące łąki. Dowiedziały się również o ich zwyczajach i funkcjach, które pełnią w przyrodzie. Spektakl wzbogacony był efektami dźwiękowymi i muzyką. Dzieci brały bezpośredni udział w przedstawieniu: naśladowały żuczka toczącego swą roślinną kulę czy dżdżownicę spulchniającą ziemię. Zabawna gra aktorska i aktywny udział dzieci zapewniły wszystkim świetną zabawę, wdrażając przy tym elementy edukacji ekologicznej. Spektakl ten był wstępem do kolejnej inicjatywy, którą będzie wizyta w „Nektarowej kawiarence”. Wizyta ta natomiast, uświadomi dzieciom dlaczego te małe, pracowite owady są takie ważne...
Przedstawienie zrealizowane zostało w ramach projektu Fundacji BGK „Na dobry początek”.

-zdjęcia

2016-01-14 "Tęczowy Tunel - Łyżkowa jadłodajnia dla ptaków"

14. stycznia rozpoczęliśmy pierwszy etap naszych poczynań. Podczas zajęć dzieci zostały uświadomione w jakim projekcie biorą udział i jaki jest jego cel. Przejście przez „Tęczowy Tunel” oznaczało chęć wzięcia udziału w przedsięwzięciu... Tego dnia przeprowadzone zostały warsztaty kreatywnego recyklingu „Łyżkowa jadłodajnia dla ptaków”. Dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych z Dębna Polskiego zapoznały się z podstawowymi zasadami segregacji odpadów i z ideą recyklingu. Uczestnicy wysłuchali opowiadania „Kolorowe odpadki”, które było wstępem do zajęć. Mali ekolodzy nauczyli się rozróżniać pojemniki do segregacji. Zadaniem dzieci było przypisanie odpowiedniego pojemnika surowcom przeznaczonym do wyrzucenia. Dzięki warsztatom dowiedzieli się w jaki sposób można przetworzyć „śmieci” i dać im drugie życie. Rodzice również byli zaangażowani. Ich zadaniem było przejrzenie pojemnika z odpadami i wyszukanie w nim plastikowych butelek, czy metalowych puszek. Butelki te posłużyły nam do przygotowania karmników dla ptaków. Odpowiednio wycięte, pomalowane i wypełnione ziarnem karmniki dzieci zawiozą do lasu, by ułatwić ptakom zdobycie pożywienia w zimie. 

-zdjęcia

2015-11-19 Podpisanie umowy z Fundacją BGK

 

Mali Strażnicy Zielonego Królestwa”

Rawicka Biblioteka Publiczna zakwalifikowała się do 8 edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!”, którego organizatorem jest Fundacja BGK im. J.K.Steczkowskiego. Fundacja ta powołana została przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a misją jej jest tworzenie przyjaznego, inspirującego i bezpiecznego otoczenia do rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie tej, która ma utrudniony dostęp do dóbr edukacji, nauki i kultury.
W tej edycji konkursu fundacja nagrodziła 50 projektów edukacyjnych wyrównujących szanse edukacyjne dzieci wiejskich z małych miejscowości. Dofinansowanie w wysokości ponad 405 tys. zł otrzymały biblioteki, instytucje kultury oraz lokalne organizacje pozarządowe. Łączna wartość projektów wyniesie ponad 630 tys. złotych.
Nagrodzony projekt skierowany jest do dzieci i ich rodziców z dwóch oddziałów przedszkolnych w Dębnie Polskim, gdzie mieści się filia Rawickiej Biblioteki Publicznej. Przedsięwzięcia realizowane będą od stycznia do czerwca 2016 roku.
Celem projektu jest dążenie do ciekawych i twórczych pomysłów, które mają wspomagać rozwój. Mają kształtować postawę proekologiczną wśród najmłodszych, angażując rodziców i społeczność lokalną. Zależy nam na tym by „Strażnicy Zielonego Królestwa”wyrobili sobie nawyk opiekowania się przyrodą, by czuli się za nią odpowiedzialni i tym samym dawali przykład innym. Dzieci zapoznają się z zasadami panującymi w lesie,gatunkami drzew, zwierząt, które występują w okolicy. Pragniemy uświadomić im, że każdy ma wpływ na stan środowiska. Wspólnie małymi kroczkami możemy zmienić nawyki społeczności lokalnej względem środowiska przyrodniczego, polepszyć jakość życia i wyznaczyć nowy jego styl. Niezbędne nam będą do tego prelekcje, zajęcia terenowe, spektakle teatralne, warsztaty kreatywnego recyklingu. Wspólnie będziemy uczyć się jak segregować odpady i w jaki sposób nadawać im „drugie życie”. Stworzymy „Ziołowy zakątek”,który będzie bazą do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie, nauczymy się wykorzystywać zioła w kuchni i dowiemy się więcej o ich dobroczynnych mocach. Odwiedzimy „Nektarową kawiarenkę”, u zaprzyjaźnionego pszczelarza, wspólnie stworzymy „Dróżkę zmysłów”, która za pomocą zmysłów pozwoli na bliskie odczuwanie przyrody.
Twórczym i innowacyjnym działaniem chcemy zaszczepić w dzieciach i w społeczności Dębna Polskiego przestrzeganie norm i zakazów ekologicznych. Wspólne działania posłużą kształtowaniu nawyków kultury ekologicznej. Jest to również doskonała okazja do integracji i budowania relacji z sąsiadami. Stajemy się też dzięki temu odpowiedzialni za przestrzeń publiczną.

- na dobry początek

- wniosek

- umowa